Aconcagua, 6 961m

Argentina, Andy

Co nás čeká


Expedice | Koruna světa

Aconcagua leží v Argentině v pohoří Andy poblíž hranic s Chile a je v regionu naprosto dominantní. Vždyť okolní hory převyšuje skoro o 1 500 metrů. S výškou 6 962 m n. m. je nejvyšší horou celého amerického kontinentu a projekt 7 Summits ji zařadil jako nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. Její název pochází z jazyka Inků a znamená v překladu Bílá stráž.

Před vlastním výstupem na Aconcaguu navštívíme pohoří Cordón del Plata asi 80 kilometrů od Mendozy. Zde budeme postupovat po výškových táborech a podnikat výstupy na okolní pětitisícové vrcholy. V rámci aklimatizace zdoláme dominantní horu Cerro Plata (5 930 m n. m.). Zde se adaptujeme na větší nadmořskou výšku. Za předpokladu úspěšné aklimatizace a dobré fyzické kondice nás pak při výstupu na Aconcaguu mohou omezovat pouze aktuální podmínky a počasí.

Výstupová cesta na Aconcaguu standardně probíhá nejprve dolinou Horcones do základního tábora Plaza de Mulas (4 200 m n. m.). Dále se postupuje k vrcholu po severozápadním hřebenu přes výškové tábory Canadá (5 050 m n. m.), Nido de Cóndores (5 560 m n. m.) a Berlín (5 930 m n. m.). Jedná se o technicky nenáročný výstup. Nejsou zde ledovce a nehrozí zde laviny. Určitým nebezpečím může být prudká změna počasí a příchod velmi silného větru zvaného „viento blanco“, dosahujícího rychlosti až 200 km/h. Samozřejmě je potřeba mít na paměti, že se budeme pohybovat ve značné nadmořské výšce a předchozí aklimatizace je proto velice důležitá.

Další možnou variantu výstupu představuje o něco náročnější „Polská cesta“, která vede údolím Vacas do tábora Plaza Argentina. K vrcholu pak musíme vystoupat Polským ledovcem a kousek před cílem se napojit na normální cestu.

Rámcový program


Číslo 1-2

Z Prahy se letecky přepravíme do Mendozy.

Číslo 3

V dopoledních hodinách nakoupíme jídlo v místních obchodech a po obědě nás čeká přesun najatými mikrobusy do lyžařského střediska Vallecitos (2 970 m). Z něj pak vystoupáme do tábora Las Veguitas (3 220 m).

Číslo 4-9

V těchto dnech budeme postupně podnikat aklimatizační výstupy na okolní pětitisícové vrcholy s noclehy v táboře Piedra Grande (3 565 m) a v základním táboře Cerro Plata – Salto del Agua (4 210 m). Poté se přesuneme do tábora La Hoyada (4 556 m) a následující den se pokusíme vystoupit na trekový vrchol Cerro Plata (5 930 m).

Číslo 10-11

Sestoupíme do lyžařského střediska Vallecitos a mikrobusem se přesuneme zpátky do Mendozy. Nakoupíme potraviny, vyzvedneme si povolení pro výstup na Aconcaguu a nabereme energii na následující dny.

Číslo 12-13

Ranním autobusem přejedeme z Mendozy do vesnice Penitentes. Zde přenecháme vše težké těžké a objemné mulám a poté se vydáme na cestu do tábořiště Confluencia (3 410 m). Další den nás čeká celodenní pochod do základního tábora Plaza de Mulas (4 200 m).

Číslo 14-16

Protože bychom měli být aklimatizovaní z předchozích dnů, můžeme se podle počasí postupně přesouvat do vyšších táborů – tábořiště Canadá (5 050 m), Nido de Cóndores (5 560 m) a Berlín (5 930 m). Budeme se řídit zásadami dobré aklimatizace a efektivního hospodaření s vlastními silami.

Číslo 17-19

Pokusíme se v závislosti na podmínkách a počasí o výstup na vrchol Aconcaguy (6 962 m) a následný sestup do základního tábora. Při dodržení výše popsaného postupu bude mít každý z nás, dostatek sil na úspěšný pokus o vrchol.

Číslo 20-21

Sestoupíme ze základního tábora až do vesnice Penitentes. Zde také převezmeme věci, které nám snesou muly. Čekání na muly si můžeme zkrátit prohlídkou nedalekých inckých lázní a přírodního divu Puente del Inca (2 720 m). Sice se zde již nevykoupeme, ale i pouhý pohled je silným zážitkem. Následně se vrátíme do Mendozy a v případě dřívějšího návratu se můžeme domluvit na dalším programu.

Číslo 22-23

Z Mendozy se letecky se přepravíme zpět domů.

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

kompletní organizace a zajištění akce horským vůdcem nebo průvodcem

doprava po Argentině v rámci popsaného programu

přeprava z letiště do hotelu v Mendoze a zpět, přeprava z Mendozy do Vallecitos a zpět, přeprava z Mendozy do Penitentes a zpět, přeprava z Penitentes přes Puente del Inca ke vstupu do parku údolí Horcones a zpět

ubytování (4 noci v hotelu v Mendoze a 1 noc v Puente del Inca)

informační materiály a certifikát o výstupu

muly pro transport nákladu do základního tábora a zpět - 20 kg na osobu

Cena nezahrnuje

letenku do Mendozy

permit k výstupu

jídlo a plynové kartuše do vařičů potřebné na výstup

případný dodatečný program, ukončíme-li výstup dříve

osobní pojištění, nejlépe Alpenverein (po dohodě lze zajistit)

ostatní neuvedené

Aconcagua, 6 961 m

Cena

96 000 Kč

Počet účastníků

8 / Horský vůdce

Doba trvání

23 dní

Datum uskutečnění

prosinec - únor

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Dokonalá sněhová pyramida, která sice není nejvyšší horou oblasti, ale její magičnost daleko přesahuje hranice Peru, ve kterém se nachází.

Alpamayo, 5 947m

pohoří Andy


červen - září

Peru

Ama Dablam na mě silně zapůsobila již od okamžiku, kdy jsem ji poprvé spatřil kousek za městečkem Namche Bazar. Dokonalá pyramida vystupujicí do výšky skoro sedmi tisíc metrů, stojící zde v pozici strážce na cestě k Mount Everestu.

Ama Dablam, 6 812m

Himaláje


říjen - listopad

Nepál

Exotická hora Carstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea a je se svými 4 884 m (někdy se uvádí 5 030 m) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Helicopter

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

ECarstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea. Hora je se svými 4 884 m n. m. (někdy se uvádí 5 030 m n. m.) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Trekking

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

Před návštěvou Iránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno.

Damávand, 5 610m | Skialp

pohoří Elborz


březen - duben

Írán

Stejně tak jako na kavkazský Elbrus bych doporučil použít lyže pro výstup na tuto horu. I pro středně dobrého lyžaře je hora relativně snadno dostupná až do výšky 4 800 m. Pokud tedy chcete vystoupat na první vrchol vyšší než 5 000 m n. m., pak je tato hora jednou z rozumných možností.

Kazbek, 5 047m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Gruzie