Ama Dablam, 6 812m

Nepál, Himaláje

Popis


Expedice | Himaláje

Ama Dablam na mě silně zapůsobila již od okamžiku, kdy jsem ji poprvé spatřil kousek za městečkem Namče Bazar. Dokonalá pyramida vystupující do výšky skoro 7 000 metrů, stojící zde v pozici strážce na cestě k Mount Everestu. Zároveň je to hora, na kterou v roce 1986 vylezl sólovým prvovýstupem rodák z našeho kraje, výborný horolezec Miroslav Šmíd. Základní tábor, rozložený na rovné zelené louce, patří k nejkrásnějším v oblasti. Obvyklá výstupová cesta jihozápadním hřebenem mi přišla poměrně bezpečná. Především v podzimní sezoně, kdy je od prvního výškového tábora obvykle až na vrchol cesta zajištěna fixními lany, která značně ulehčují výstup. Problémem bývá najít vhodné místo pro stan ve výškových táborech. Především ve druhém táboře, kde se stěží vejde dohromady osm stanů. Třetí výškový tábor se obvykle nestaví. Důvodem je sérak, který toto místo ohrožuje pádem sněholedu. Některou sezonu více, jinou méně. Jestli si myslíte, že vrchol této úžasné pyramidy tvoří špička, pletete se. Nemusím se však rozepisovat, že vrcholové výhledy do oblasti Everestu jsou dechberoucím zážitkem na celý život.

Třicetidenní výpravu na horu Ama Dablam zahájíme trekem a postupnou aklimatizací, zakončenou výstupem na Island Peak, horu vysokou 6 189 m n. m. Následně se přesuneme pod Ama Dablam, do jednoho z nejkrásnějších základních táborů v Himálaji. Silným zážitkem je už jen samotný přístup k hoře. Cesta nás vede malými vesnicemi přes vysokohorské průsmyky, a dává nám příležitost prozkoumat odlehlá údolí, vesnice a kláštery.

Ama Dablam je neuvěřitelně charakteristická a fotogenická hora, která poskytuje jedinečné panoramatické výhledy na skupinu Everest, Makalu, Čo Oju a řadu dalších vrcholů. Na horu budeme vystupovat cestou přes JZ žebro a přes dva až tři výškové tábory. Jedná se sice o jednu z nejsnazších výstupových cest na vrchol, výstup je však zcela jistě technicky náročnější než na jiné běžně lezené himálajské hory. Od prvního výškového tábora budeme větší část cesty postupovat po fixních lanech, a to jak ve skalním, tak v ledovém terénu.

Rámcový program


Číslo 1

Přílet do Káthmándú

Číslo 2-3

Nákupy a koordinace příprav na expedici v Káthmándú

Kromě některých administrativních úkonů budete mít příležitost k nákupům, návštěvě paláců, náměstí Durbar, hinduistických chrámů a svatyní, buddhistických stúp nebo jen k relaxaci v hotelu. Oblíbeným cílem je Opičí chrám, buddhistická svatyně na malém kopci, který nabízí panoramatický výhled na město. Nebo se můžete připojit k tisícům hinduistů, kteří se vydávají na Pašupatináth, jednoho z nejslavnějších hinduistických chrámů.

Číslo 4

Let do Lukly a trek do Phakdingu (2 600 m n. m.)

Po snídani přejedeme z Káthmándú do Manthali. Odtud přeletíme na legendární letiště v Lukle, kde začne náš výlet do oblasti Khumbu. Pohledy z letadla jsou úžasné a poskytují dramatický výhled na terasovité kopce a vzdálené himálajské obry. Po přistání ve vesnici Lukla se vydáme na 3hodinovou cestu do Phakdingu, kde máme zajištěno ubytování.

Číslo 5

Trek do Namče Bazaru (3 440 m n. m.)

Pokračujeme v putování po březích řeky Dúdh Kósí, kterou mnohokrát přecházíme po vzrušujících visutých mostech s modlitebními praporky. Po vstupu do národního parku Sagarmatha stezka prudce stoupá s úchvatným výhledem na Namče Bazar, bránu do oblasti Khumbu.

Číslo 6

Trek do Tengboche (3 860 m n. m.)

Výlet pokračuje podél tekoucí ledové vody Dúdh Kósí s nádherným výhledem na hory. Strávíme noc vedle kláštera Tengboche, duchovního centra oblasti Khumbu. Uvnitř kláštera se nacházejí neuvěřitelně zdobené nástěnné závěsy, socha Buddhy a hudební nástroje. Pokud bude mít naše skupina štěstí, uvidíme, jak lama provádí obřad a uslyšíme mystický zpěv a hudbu.

Číslo 7

Trek do Dingboche

Další den aklimatizace. Vydáme se údolím s dalšími pohledy na hory oblasti Khumbu.

Číslo 8

Trek do základního tábora pod Island Peakem (4 970 m n. m.)

Číslo 9

Výstup do výškového tábora (5 600 m n. m.)

Číslo 10

Výstup na vrchol Island Peaku (6 189 m n. m.) a sestup do Chukhungu

Číslo 11

Trek do základního tábora pod Ama Dablam (4 600 m n. m.)

Dříve než dorazíme, postaví naši šerpové a kuchař základní tábor. Zbytek odpoledne můžeme trávit třeba relaxací na slunci a sledováním horolezců vysoko na hoře.

Číslo 12-27

Výstup na Ama Dablam (6 812 m n. m.)

Základní tábor – 1. výškový tábor (doba výstupu 5,5 h)
1. výškový tábor – 2. výškový tábor (doba výstupu 4 h)
2. výškový tábor – vrchol – 2. výškový tábor (doba výstupu a sestupu 10 h)
2. výškový tábor – základní tábor (doba sestupu 6 h)

Číslo 28

Trek ze základního tábora Ama Dablam do Namče Bazaru

Číslo 29

Trek z Namče Bazaru do Phakdingu a do Lukly

Číslo 30

Let do Ramechhapu a přesun do Káthmándú

Číslo 31

Káthmándú, rezervní den na odlet

Číslo 32

Odvoz na letiště a odlet do České republiky

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

organizační zajištění a vedení expedice horským vůdcem IFMGA

jedena výšková šerpa pro každého člena expedice na Ama Dablam

vybavení základního tábora - Jídelní stan, kuchyňský stan, WC, horký sprchový stan, komunikační stan, matrace, polštáře, stůl, židle a další potřebné vybavení

pro každého člena expedice individuální stan v základním táboře

generátor v základním táboře a pro osvětlení nebo nabíjení elektronických zařízení

nosiči

ohřívač v základním táboře pro členy a personál

kuchař v základním táboře a pomocník v kuchyni

styčný důstojník vlády a jeho denní mzdy, vybavení, jídlo, pojištění a obousměrné letenky

plná penze (snídaně + oběd + večeře) během horolezeckých a trekkingových dnů

ekologický poptatek (přeprava odpadu)

lezecký permit pro výstup na horu Ama Dablam

poplatek za vstup do národního parku Sagarmatha

zajištění všech přesunů po Nepálu v rámci programu

letecký přesun Kathmandu - Lukla a zpět pro členy expedice a ostaního potřebného personálu a vybavení

ubytování včetně snídaně na 5 nocí v Hotelu v Kathmandu

vyzvednutí při příletu a přeprava k odletu u mezinárodního letu a také u vnitrostátního letu do Lukly

satelitní telefon pro nouzové volání

certifikát o výstupu

Cena nezahrnuje

letenku do Nepálu

jídlo a materiálové vybavení na výstup

obědy a večeře v Kathmandu

vstupní poplatky do Nepálu

osobní pojištění

vrcholový bonus a spropitné pro kuchaře a výškové šerpy

poplatek za použití fixních lan

případný fakultativní program

ostatní neuvedené

AMA DABLAM, 6 812M

Cena

12 400 €

Počet účastníků

- / Horský vůdce

Doba trvání

32 dnů

Datum uskutečnění

říjen - listopad

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Aconcagua leží v Argentině v pohoří Andy poblíž hranic s Chile a je v regionu naprosto dominatní. Vždyť okolní hory převyšuje skoro o 1 500m. Hora je se svojí výškou 6 962 m n. m. nejvyšší horou celého amerického kontinentu a v rámci projektu 7 Summits je zařazena jako nejvyšší vrchol Jižní Ameriky.

Aconcagua, 6 961m

pohoří Andy


prosinec - únor

Argentina

Dokonalá sněhová pyramida, která sice není nejvyšší horou oblasti, ale její magičnost daleko přesahuje hranice Peru, ve kterém se nachází.

Alpamayo, 5 947m

pohoří Andy


červen - září

Peru

Exotická hora Carstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea a je se svými 4 884 m (někdy se uvádí 5 030 m) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Helicopter

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

ECarstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea. Hora je se svými 4 884 m n. m. (někdy se uvádí 5 030 m n. m.) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Trekking

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

Před návštěvou Iránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno.

Damávand, 5 610m | Skialp

pohoří Elborz


březen - duben

Írán

Stejně tak jako na kavkazský Elbrus bych doporučil použít lyže pro výstup na tuto horu. I pro středně dobrého lyžaře je hora relativně snadno dostupná až do výšky 4 800 m. Pokud tedy chcete vystoupat na první vrchol vyšší než 5 000 m n. m., pak je tato hora jednou z rozumných možností.

Kazbek, 5 047m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Gruzie