Dom, 4 545m

Švýcarsko, Walliské Alpy

Co nás čeká


Alpinismus

Pokud si mohu vybrat, raději na tuto horu vystupuji na lyžích. A když cestou zpět narazíte na natátý jarní firn, rozhodně mi dáte za pravdu. Výstup není o technické náročnosti, ale především o hlavě, (která může občas vyslat varovný signál a raději navádět k sestupu. Mimo jiné i podobný vnitřní boj zde musel překonat nevidomý Honza, kterého jsem na vrchol provázel.

Výstup na Dom začínáme z chaty Domhütte, nočním postupem po skalnaté moréně, která přechází v postup po ledovci Festigletscher. Pak následuje výstup po nepevné skále obtížnosti II do sedla Festijoch (3 723 m). Odtud můžeme na vrchol podle podmínek a schopností zvolit náročnější variantu výstupu severozápadní hranou. Cesta pod dnešním názvem Festigrat je zároveň cestou prvovýstupu, který uskutečnili 11. 9. 1858 pánové J.L. Davies, Johann Zumtauggwald, Johann Kronig a Hieronymus Brantschen. Pokud nebudou podmínky na Festigratu dobré, budeme pokračovat výstup po dnešní normální cestě ze severu. Těšit se můžete na pětimetrový úzký hřeben k vrcholovému kříži.

Velmi důležité je také být dostatečně aklimatizovaný na vyšší nadmořskou výšku. K tomu nám bude prospěšný předchozí výstup na nedaleký čtyřtisícový Nadelhorn.

Rámcový program


Číslo 1

Výstup ze Saas Fee na chatu Mischabelhütte (3 335 m)

Shrnutí: 3 hodiny

Číslo 2

Z Chaty Mischabelhütte vystoupáme na ledovec Hohbalmgletscher a dále po sněhu na vrchol Nadelhornu (4 327 m). Na sestupu k chatě Bordierhütte (2 886 m) můžeme ještě krátkou odbočkou vystoupat na Ulrichshorn (3 925 m).

Shrnutí: 8 hodiny

Číslo 3

Z chaty Bordierhütte (2 886 m) se přesuneme přes chatu Europahütte (2 265 m) na chatu Domhütte (2 940 m).

Shrnutí: 7 hodiny

Číslo 4

Velmi brzo ráno zahájíme výstup. Ten vede po skalní moréně, výše po ledovci do sedla Festijoch (3 723 m). Odtud můžeme na vrchol podle podmínek a schopností zvolit náročnější variantu výstupu severozápadní hranou (cesta Festigrat) nebo vystoupit na vrchol Domu (4 545 m) normální cestou ze severu. Z vrcholu Domu sestoupíme zpět přes chatu Domhütte až do údolní obce Randa (1 406 m). Cestou si můžeme kousek pod chatou Europahütte prohlédnout nejdelší visutý most na světě pro pěší.

Shrnutí: 12 hodiny

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

organizační zajištění

vedení horským vůdcem IFMGA, včetně jeho nákladů na lavovky, ubytování a jeho profesního pojištění

možnost zapůjčení kvalitní výzbroje

certifikát o výstupu

Cena nezahrnuje

ubytování, lanovky, jídlo

doprava do Saas Fee a zpět

osobní pojištění

ostatní neuvedené

DOM, 4 545 M

Cena

1 000 € | 1 500 € (celý program)

Cena

600 € | 1 000 € (pouze výstup na Dom)

Počet účastníků

2 / Horský vůdce

Doba trvání

4 dny

Datum uskutečnění

květen - září

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Krásný vrchol Bernských Alp, na který lze vystoupit hned několika směry. Vzhledem k delšímu přístupu po ledovci můžu z vlastních zkušeností doporučit výstup na skialpech JZ žebrem přes chatu Oberaletschhutte.

Aletschhorn, 4 193m

Bernské Alpy


květen - září

Švýcarsko

Pro mě jeden z nejúžasnějších vrcholů Walliských Alp. Rozhodně si ale nemyslím, že výstup na tuto dominantní pyramidu je zadarmo. Poměrně dlouhá cesta z údolí na výchozí chatu Dent Blanche je následující den odměněna technicky nenáročným lezením po pevné skále.

Dent Blanche, 4 356m

Walliské Alpy


červen - září

Švýcarsko

Každý, kdo trochu leze v Alpách, chce dříve či později vystoupat na Matterhorn. Přiznávám, že je to svým vzhledem moc krásná hora. Pro mě, coby horského vůdce, je to náročná práce. Převýšení z chaty je více než kilometr, většinou se jde současně na krátké lano a zpátky na chatě chci být, pokud možno, co nejdříve.

Matterhorn, 4 478m

Walliské Alpy


červen - září

Švýcarsko

Nejvyšší vrchol Alp je sen snad pro každého, kdo se na horách pohybuje. Nejčastěji se sen plní na normální cestě z Francie přes chatu Gouter. Protože je cesta však za krásného počasí přelidněná, doporučuji vycházet normální cestou z Itálie nebo cestou "přes tři vrcholy" z Aiguille du Midi, které jsou pouze o něco málo náročnější.

Mont Blanc, 4 808m

Masiv Mont Blanc


duben - září

Francie a Itálie

Přístup obyvatel pod Elbrusem se mění k lepšímu. Toho si nelze za dobu, co jsem jezdím, nevšimnout. Vše, co je domluvené, je splněno. Skvělé jídlo a vřelý přístup místních je v kontrastu se stále patrným "sovětským hospodářstvím".

Mount Elbrus, 5 642m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Ruská Federace

Nejvyšší hora bývalého Rakouska-Uherska. Dostupná, ledem pokrytá královna, si dodnes zachovala své výsostné postavení mezi východními alpskými vrcholy.

Ortler, 3 899m

Skupina Ortler


květen - září

Itálie