Kilimanjaro, 5 885m

Tanzánie, Kibo

Co nás čeká


Koruna světa | Expedice | Vulkán

Na severní hranici Tanzánie, 300 km jižně od rovníku se nachází hora Kilimandžáro jeden ze symbolů Afriky. S titulem "nejvyšší v Africe" je zároveň nejsnáze dosažitelný vrchol projektu 7summits. Hora v NP Kilimandžáro vystupuje nad okolní terén o víc jak 4 000 m a tvoří zde dominantu. Panují zde specifické klimatické podmínky a při výstupu procházíte několika vegetačními stupni. Začínáme v tropickém pásmu a s přibývající výškou se postupně mění okolní fauna i flóra. Vrchol pak již ovládají zcela arktické podmínky.

Výstup lze uskutečnit bez horolezeckého vybavení, ale je povinné využít místní průvodce a servisní služby na kopci. Na Kilimandžáru je naprosto nezbytná dobrá aklimatizace, bez které kopec zvládnete s utrpením, nebo vůbec. Technicky je hora nenáročná, ale určitě se ji nevyplatí podceňovat.

Mezi nejobvyklejší výstupové trasy na Kilimandžáro patří následující směry:

Cesta Lemosho - Jedna z nejkrásnějších cest na Kilimandžáro, na které se velmi dobře aklimatizujete. Začíná ne výšce 2 250 m a pomalu stoupá na délce trasy přes 70 km. V druhé půlce cesty je trochu vyšší provoz. Program výstupu je na 10 dnů.

Cesta Rongai - Klidná trasa ze severní strany, která je sušší než jižní trasy. Proto je oblíbená hlaně v měsících březen až květen. Z vrcholu sestupujeme na jižní stranu, cestou Marangu. Program výstupu je na 9 dní.

Cesta Machame - Je jedna z nejhezčích a často využívaných výstupových cest s vysokou úspěšností dosažení vrcholu Kilimandžára. Nezapomenutelná divočina, narušena pouze úzkou cestou posetou turisty. Program výstupu je na 9 dní.

Cesta Marangu - Dříve byla nejoblíbenější cestou na vrchol. Velmi rychle se však nabírá výška, a tak hrozí při nedostatečné aklimatizaci riziko výškové nemoci. Před výstupem je potřeba se aklimatizovat! Program výstupu je na 8 dní.

Cesta Shira - Západní cesta je určena pro horolezce, kteří jsou již dobře aklimatizovaný ze sousedního Mount Meru. Během výstupu se rychle nabírá výška. Trasa je dlouhá a prochází nejvíce okouzlující částí Kilimandžára. Program výstupu je na 9 dní.

Cesta Umbwe - Málo frekventovaná, přímá a úchvatně krásná cesta pro zdatnější a dobře aklimatizované horolezce. Postupujeme přes skalní bariéry Breach Wall a údolí Barranco.Trasa je vhodná i pro sestup. Program výstupu je na 8 dní.

Cesta Mweka - Nejkratší, nejpřímější a nejstrmější cesta na vrchol. Fyzicky náročná i pro dobře aklimatizovaného horolezce. Často se používá jako sestupová cesta z vrcholu Kilimandžára. Program výstupu je na 8 dní.

Konečná délka výpravy pak záleží na zvolené výstupové cestě a na kombinaci dalšího programu. Můžu doporučit safari v národním parku Arusha (alkalické jezero Momella, kráter Ngurdutu, pozorování buvolů, žiraf, slonů, paviánů) nebo aklimatizační výstup na druhou nejvyšší horu Tanzanie Mt. Meru (4 565 m) s jedinečným pohledem na Kilimandžáro. V rámcovém programu je popsaná nejčastěji využívaná výstupová trasa – cesta Machame.

Rámcový program


Číslo 1

Začátek cesty Machame (1 640 m) - tábor Machame (3 010 m)

Přesun do NP Kilimandžáro. Od brány parku (1 640 m) procházíme deštným pralesem po klikaté stezce a po hřebeni. Dole může být stezka blátivá a kluzká. Pokračujeme až do tábora Machame (3 010 m).

Shrnutí: vzdálenost 11 km, čas etapy 7 h, výstup 1 370 m

Číslo 2

Tábor Machame (3 010 m) - tábor Shira (3 840 m)

Po snídani opustíme pahorkatinu deštného pralesa a pokračujeme po vzestupné cestě. Procházíme strmým skalnatým hřebenem až do jeho konce. Trasa typickou vysokohorskou krajinou se tady stáčí na západ. Čas na odpočinek a večeři budeme mít v kempu Shira (3 840 m).

Shrnutí: vzdálenost 6 km, čas etapy 6 h, výstup 830 m

Číslo 3

Tábor Shira (3 840 m) - Lava Tower – tábor Barranco (3 960 m)

Z tábora Shira pokračujeme po východním hřebeni, míjíme křižovatku k vrcholu Kibo. Jdeme dále na jihovýchod směrem k Lávové věži (4 640 m), nazývané „Žraločí zub“. Krátce za věží dojdeme k druhé křižovatce, která nás vede až k ledovci Arrow. Následuje sestup dolů k chatě Barranco (3 960 m).

Shrnutí: vzdálenost 10 km, čas etapy 7 h, výstup 800 m, sestup 680 m

Číslo 4

Tábor Barranco (3 960 m) - tábor Karanga (4 035 m)

Po snídani opouštíme Barranco a pokračujeme strmým hřebenem kolem Barranco Wall do tábora v údolí Karanga (4 035 m). Toto je krátký den určený pro aklimatizaci.

Shrnutí: vzdálenost 5 km, čas etapy 4 h, výstup 75 m

Číslo 5

Tábor Karanga (4 035 m) - tábor Barafu (4 640 m)

Z tábora Karangu postupujeme nahoru k táboru Barafu. Tím jsme dokončili jižní okruh, který nabízí pohledy na vrchol z mnoha různých úhlů. Zde se utáboříme, odpočíváme, užíváme si večeře a připravujeme se na vrchol. Z tábora jsou vidět dva vrcholy Mawenzi a Kibo.

Shrnutí: vzdálenost 4 km, čas etapy 4 h, výstup 605 m

Číslo 6

Tábor Barafu (4 640 m) - vrchol Uhuru Peak (5895 m) - tábor Mweka (3 080 m)

Po půlnoci zahájíme výstup na vrchol mezi ledovci Rebmann a Ratzel. Vydáme se severozápadním směrem a stoupáte sutí směrem k Stella Point na okraji kráteru. Toto je mentálně a fyzicky nejnáročnější část treku. V Stella Point obvykle dáme krátký odpočinek a pozorujeme nejskvostnější východ slunce, jaký kdy v Africe uvidíte. Ze Stella Point se můžete během výstupu na vrchol setkat i se sněhem. Na Uhuru Peak jste dosáhli nejvyššího výškového bodu Kilimandžára a celé Afriky. Když budeme rychlí, uvidíme východ slunce z vrcholu. Z vrcholu sestupujeme rovně dolů do tábora Mweka Hut.

Shrnutí: vzdálenost 5 km stoupání, 12km klesání, čas etapy 8 h výstup, 5 h, výstup 1 255 m, sestup 2 815 m

Číslo 7

Tábor Mweka (3 080 m) - vesnice Mweka (1 630 m) - Arusha

Po ránu sestoupíme až dolů k bráně parku Mweka. V nižších nadmořských výškách může být cesta mokrá a zablácená. Od brány pokračujete další hodinu do vesnice Mweka. Ve vesnici na nás bude čekat vozidlo, které nás odveze zpět do hotelu v Arusha.

Shrnutí: vzdálenost 10 km, čas etapy 4 h, sestup 1 450 m

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

mezinárodní horský vůdce IFMGA a jeho náklady

místní kvalifikovaný horský vůdce, pomocní průvodci, nosiči a kuchař a jejich platy

zpáteční transfery mezi letištěm Kilimandžáro a letištěm Arusha

ubytování se snídaní v hotelu noc před a večer po výstupu

přesun z hotelu do výchozího bodu pro výstup a po výstupu zpět do hotelu

velké porce čerstvého, zdravého a výživného jídla

všechny poplatky za vstup do národního parku Kilimandžáro a poplatky za kempování a povolení k lezení

poplatky za záchranné akce v národním parku Kilimandžáro

nouzový kyslík pro případ záchrany

snídaně, oběd a večeře, stejně jako teplé nápoje během výstupu

campingové vybavení (stany, táborové židle a stoly)

voda na mytí každý den

nosiči (maximální váha 15 kg)

tanzanská daň z turistických aktivit

certifikáty národního parku Kilimandžáro a MG 9000 o vašem úspěšném výstupu

Cena nezahrnuje

mezinárodní lety a letištní poplatky

povinné tipy pro průvodce, nosiče a kuchaře (průměrný tip je od 230 do 300 $ na klienta)

vízum do Tanzanie

zdravotní požadavky (např.očkování žlutá horečka)

cestovní a zdravotní pojištění

osobní vybavení pro turistiku a trekking a další osobní věci

volitelná, ale vysoce doporučená přenosná toaleta

osobní léky a tablety na čištění vody

KILIMANJARO, 5 885 M

Cena

na vyžádání

Počet účastníků

6 / Horský vůdce

Doba trvání

7 dní

Datum uskutečnění

celý rok

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Aconcagua leží v Argentině v pohoří Andy poblíž hranic s Chile a je v regionu naprosto dominatní. Vždyť okolní hory převyšuje skoro o 1 500m. Hora je se svojí výškou 6 962 m n. m. nejvyšší horou celého amerického kontinentu a v rámci projektu 7 Summits je zařazena jako nejvyšší vrchol Jižní Ameriky.

Aconcagua, 6 961m

pohoří Andy


prosinec - únor

Argentina

Dokonalá sněhová pyramida, která sice není nejvyšší horou oblasti, ale její magičnost daleko přesahuje hranice Peru, ve kterém se nachází.

Alpamayo, 5 947m

pohoří Andy


červen - září

Peru

Ama Dablam na mě silně zapůsobila již od okamžiku, kdy jsem ji poprvé spatřil kousek za městečkem Namche Bazar. Dokonalá pyramida vystupujicí do výšky skoro sedmi tisíc metrů, stojící zde v pozici strážce na cestě k Mount Everestu.

Ama Dablam, 6 812m

Himaláje


říjen - listopad

Nepál

Exotická hora Carstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea a je se svými 4 884 m (někdy se uvádí 5 030 m) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Helicopter

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

ECarstensz Pyramid nebo také Puncak Jaya leží v pohoří Sudirman v centrální části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea. Hora je se svými 4 884 m n. m. (někdy se uvádí 5 030 m n. m.) nejvyšší horou ostrova Nová Guinea, státu Indonésie a celého světadílu Austrálie a Oceánie.

Carstensz Pyramid, 4 884m | Trekking

pohoří Sudirman


celý rok

Indonésie

Před návštěvou Iránu jsem byl často varován. Slýchával jsem, že tam není bezpečno. Opak je ale pravdou. Po přistání v Teheránu jsem narazil na velmi milé a pohostinné obyvatele. Co jsem měl domluveno, bylo do puntíku splněno.

Damávand, 5 610m | Skialp

pohoří Elborz


březen - duben

Írán