Skitour, Bernské Alpy

Švýcarsko, Bernské Alpy

Co nás čeká


Skialpinismus

Bernské Alpy, pohoří rozkládající se kompletně na území Švýcarska, jsou domovem nejdelších alpských ledovců. Největší z nich se jmenuje Grosser Aletschgletscher a má délku 26 km. Nachází se zde také celkem 9 vrcholů překračujících hranici 4000 m n. m. Kdo by neznal vrcholy Monch, Jungfrau a také alpskou třítisícovku Eiger, a především jejich legendární severní stěny? Kromě uvedených dominant je zde i hodně nižších vrcholů, které jsou vhodné pro skialpinismus. Prostředí více připomíná Aljašku než Alpy.

Pětidenní skialpový přechod je veden těžištěm Bernských Alp, v blízkosti všech známých dominant oblasti. Ubytování a polopenzi máme postupně zajištěnou na chatách Konkordiahütte, Finsteraarhornhütte a Hollandiahütte. Akce je vhodná pro průměrně fyzicky zdatné lyžaře. Vzhledem k nadmořské výšce a k tomu, že značná část trasy vede po ledovci, bývají zde sněhové podmínky výborné až do pozdního jara. Túru můžeme operativně upravovat v závislosti na sněhových podmínkách a na celkové chuti naší skupiny. Průměrná časová náročnost jednotlivých denních etap je 6 hodin.

Rámcový program


Číslo 1

Gründenwald – Jungfraujoch (3 464 m) - Trugberg (3 880 m) - Konkordiahütte (2 850 m)

V ranních hodinách vyjedeme z Gründenwaldu vláčkem do stanice Jungfraujoch (3 464 m). Cestou projíždíme horou Eiger, kde budeme mít určitě možnost nahlédnout do její legendární severní stěny. Z konečné stanice vyrážíme na lyžích k sedlu Mönchsjoch (3 627 m). Po jeho překonání lehce ztrácíme výšku a zahájíme asi 500m stoupání v našemu prvnímu vrcholu – Trugberg (3 880 m). Z jeho vrcholu nás čeká místy pestrý sjezd na Konkordiaplatz (2 700 m). Zde necháme lyže a budeme vystupovat po několika stovkách schodů až ke Konkordiahütte (2 850 m).

Shrnutí: čas etapy 4–5 h, výstup 550 m, sestup 950 m

Číslo 2

Konkordiahütte (2 850 m) - Grünhornlücke (3 280 m) - Wyssnollen (3 590 m) - Finsteraarhornhütte (3 048 m)

Po sestupu z Konkordiahütte vyrážíme východním směrem až do sedla Grünhornlücke (3 280 m). Sjedeme několik set metrů níž, opět nasadíme stoupací pásy a vydáme se k vrcholu Wyssnollenu (3 590 m). Vrcholový výhled je úchvatný, stejně jako následný sjezd k chatě Finsteraarhornhütte (3 048 m). Alternativně se dá vystoupit i na vrchol Grünegghornu (3 787 m).

Shrnutí: čas etapy 6 h, výstup 1 200 m, sestup 900 m

Číslo 3

Finsteraarhornhütte (3 048 m) - Gross Wannenhorn (3 905 m) - Finsteraarhornhütte (3 048 m)

Cílem tohoto dne je vystoupat, a především sjet Gross Wannenhorn (3 905 m), jeden z nejlepších lyžařských vrcholů Bernských Alp. Jednoduchá, čitelná architektura a velké zasněžené plochy směřující k širokému vrcholovému hřebenu z něj dělají téměř povinný skialpový vrchol. Po úžasném sjezdu, kde zpravidla vždy nalezneme dobrý sníh, nás čeká nedlouhé stoupání zpět k chatě Finsteraarhornhütte.

Shrnutí: čas etapy 6 h, výstup 1 100 m, sestup 1 100 m

Číslo 4

Finsteraarhornhütte (3 048 m) - Hollandiahütte (3 164 m)

V ranních hodinách vystoupáme zpět do sedla Grünhornlücke (3 280 m) a následným sjezdem a později i na pásech dorazíme na chatu Hollandiahütte (3 164 m). Po levé straně budeme míjet mohutnou severní stěnu Aletschornu. Pokud budeme mít ještě dost energie, můžeme vystoupat 800 m na vrchol Kranzbergu (3 616 m).

Shrnutí: čas etapy 5-6 h, výstup 800 m, sestup 600 m

Číslo 5

Hollandiahütte (3 164 m) - Abeni Flue (3 962 m) - Blatten (1 540 m)

Cíl výstupu závěrečného dne je vrchol Abeni Flue (3 962 m). Ten je jeden z nejvyšších nenáročně skialpově dosažitelných vrcholů Bernských Alp. Po jeho zdolání máme před sebou závěrečný sjezd o převýšení více jak 2 200 m do Lotschentalského údolí k městečku Blatten (1 540 m). Zde naše výprava končí a zbývá se jen přesunou zpět do Gründenwaldu.

Shrnutí: Shrnutí: čas etapy 5-6 h, výstup 700 m, sestup 2 200 m

Během samotných túr budou předávány poznatky, jak se v horách bezpečně pohybovat, jak postupovat v případě pádu do trhliny nebo v případě lavinové nehody.

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

organizační zajištění

služby horského vůdce UIAGM a jeho náklady a profesní pojištění

Cena nezahrnuje

dopravu

ubytování a polopene

strava během dne

zapůjčení výbavy

ostatní neuvedené

SKITOUR, BERNSKÉ ALPY

Cena

700 €

Počet účastníků

4-6 / Horský vůdce

Doba trvání

5 dní

Datum uskutečnění

duben - květen

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Čtyřdenní přechod centrálního masivu Monte Rosy. Protože postupujeme převážně po ledovcích ve vysoké nadmořské výšce, nedostatkem sněhu rozhodně trpět nebudeme. Během výletu můžeme vystoupit až na 10 čtyřtisícových alpských vrcholů.

Skitour traverz Monte Rosa

Walliské Alpy


duben - květen

Švýcarsko

Pětidenní přechod centrální částí Dolomit, který zakončíme poslední etapou vedoucí pod legendárními vrcholy Tre Cime.

Skitour Tři Čimy

Dolomity


březen - duben

Itálie

Oblast Andermattu je známá především díky vynikajícímu terénu pro lyžování mimo upravené sjezdové tratě. Naše cesta začíná v lyžařském středisku Realp a my se pak pohybujeme z jihu na sever.

Skitour Urner Haute Route

Urnské Alpy


březen - duben

Švýcarsko

Tato v poslední době opěvovaná skialpová túra svojí trasou obkresluje údolí Villgratental. Během čtyřech dnů urazíme v srdcovém esu 55 km, při kterých na stoupáme 5 700 m a sjedeme 6 300 vertikálních metrů. Cestou také vystoupáme na 4 místní dominantní vrcholy.

Srdcové eso zimy - Villgratental

Villgratenské hory


leden - únor

Rakousko

Rakouské ledovce Stubai a Pitztal jsou zárukou dobrého sněhu a radosti z přicházející zimy.

Tyrolské ledovce, jako brána do další zimy

Tyrolské Alpy


prosinec - leden

Rakousko

Šestidenní skialp v jednom z nejkrásnějších prostředí v Evropě. Naší loď obklopí fjordy, hory, ledovce a my se jen rozhodneme co ochutnáme.

Za prašanem v polární záři | Skialp

Lyngenské Alpy


25. března - 1. dubna 2024

Norsko