Haute Route Ecrins

Francie, Ecrins

Co nás čeká


Skialpinismus

Pohoří Ecrins, známe také jako „Haut Dauphine“ – Dauphinské Alpy, leží kompletně na francouzském území. Toto pohoří je divoké a odlehlé, ale zároveň zalité sluncem a světlem. Masiv je rozlehlou oblastí, třikrát větší než oblast Mont Blancu. Samotný vrchol Berre des Ecrins byl do roku 1860 nevyšším vrcholem Francie. Túry v tomto magickém pohoří, mohou být nazvány takovou cestou „zapomenutých hor“, kvůli své poloze, která ale zároveň přináší cestu s několika téměř 4000 vrcholy. Haute Route Ecrins je jistou výzvou a zárukou radosti pro ty, kteří vyžadují fyzicky náročné výstupy a dolů dlouhé a strmé sjezdy. Tento traverz je opravdovým horským dobrodružstvím.

Náročnost akce

Akce je určena spíše pro fyzicky zdatnější a také technicky lepší lyžaře, kteří ocení málo frekventované lokality. Určitě je o něco náročnější než legendární Haute Route z Chamonix do Zermatu.

Potřebné vybavení

Potřebné vybavení se neliší od jiných alpských skialpových přechodů. Seznam nutného skialpového, lavinového a základního lezeckého vybavení vám doručím. Případnou chybějící výstroj vám zapůjčím.

Rámcový program


Číslo 1

La Grave – Col de Ruillans (3 211 m) – Col de la Girose (3 518 m) – Col du Replat (3 446 m) – Refuge du Chatelleret (2 232 m)

Z vesničky La Grave vyjedeme první lanovkou na Col de Ruillans (3 211 m), odtud vystoupáme přibližně 300 m na Col de la Girose. Poté náš čeká prudký sjezd okolo 35° k ledovci Selle. Dále budeme krátce stoupat na pásech do Col du Replat (3 446 m). Odtud náš čeká již dlouhý sjezd směrem na východ přímo k chatě Châtelleret.

Shrnutí: čas etapy 5 h, výstup lanovkou 1 700 m, pásy 900 m, sjezd 1 000 m

Číslo 2

Refuge du Chatelleret (2 232 m) - Col de la Casse Déserte“ (3 484 m) – ledovec La Platte des Agneux – Refuge de L’Alpe de Villar D’Aréne (2 071 m)

Brzy ráno opustíme chatu Châtelleret a vydáme se směrem k hlavnímu vrcholu tohoto dne „Col de la Casse Déserte“ (3 484 m). Čekají nás prudké svahy, na kterých využijeme místy zcela jistě i haršajzny, ale zároveň si užijeme krásné sjezdy v nespoutané krajině až do našeho dalšího noclehu „L’Alpe de Villar D’Aréne“

Shrnutí: čas etapy 7 h, výstup 1 500 m, sjezd 1 700 m

Číslo 3

Refuge de L’Alpe de Villar D’Aréne – Col Emile Pic (3 483 m) – Pic de Neige Cordier (3 614 m) – Refuge de Ecrins (3 170 m)

V tento den nás čeká rozhodně delší stoupání než sjezd, ale i tak to bude stát rozhodně za to. Ráno musíme vystoupat přibližně 200 metrů zpátky po cestě, kterou jsme přišli předešlý den na chatu, a dále se vydat jihovýchodním směrem do sedla ledovece Agneux k hřebenu s vrcholem Pic de Neige Cordier (3 614 m) a přetraverzovat k vrcholu Col Emile Epic (3 483 m). Na závěr našeho dne náš čeká hezká tečka v podobě 300 m dlouhého sjezdu přímo na naši další chatu Ecrins.

Shrnutí: čas etapy 6 h, výstup 1 400 m, sjezd 300 m

Číslo 4

Refuge de Ecrins – Dóme de Neige des Ecrins (4 015 m) – Roche Faurio (3 730 m) – Refuge du Glacier Blanc (2 550 m)

Dóme de Neige des Ecrins (4 015 m) je nejvyšší vrchol, který se pokusíme na našich lyžích během našeho přechodu zdolat. Cesta k vrcholu je zřetelná, ale místy nebezpečná v podobě prudkých srázů a možného pádu seraků. Zpátky se budeme vracet po ledovci Blanc. Podle sil a chuti můžeme ještě vydat na vrchol Roche Faurio (3 730 m). Následující sestup nás čeká několik kilometrů podél ledovce, kde je potřeba postupovat opět rychlejším tempem kvůli bezpečnosti. Poté nás na závěr čeká krátký sjezd k chatě „Refuge du Glacier Blanc (2 550 m).

Shrnutí: čas etapy 6 h, výstup 1 400 m, sjezd 300 m

Číslo 5

Refuge du Glacier Blanc – Pic du Rif (3 478 m) – Col du Monetier (3 345 m) – Monetier Les Bains

Poslední den bude převážně dnem dlouhého sjezdu, ale abychom úplně nevychladli, můžeme vystoupat na Pic du Rif (3 478 m). Odtud budeme směřovat již více na sever vedoucí ke Col du Monetier (3 345 m). Poté budeme sestupovat k Piz Jean Gauthier, směrem ke krásnému údolí Monetier, kterým sestoupíme až do Monetier Les Bains, kde naše túra končí a zbývá nám již jen přemístění zpátky do La Grave.
Cesta z Monetier-les-Bains do La Grave – přibližně 20 min. autem (24 km).

Shrnutí: čas etapy 5 h, výstup 1 400 m, sjezd 1 900 m

HAUTE ROUTE ECRINS

Cena

na vyžádání

Počet účastníků

4 / Horský vůdce

Doba trvání

5 dní

Datum uskutečnění

duben - květen

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Haute Route Graubünden nabízí pětidenní skialpovou túru pohořím Albula mezi průsmyky Julier a Flüela. Kromě úžasných výhledů na východní část švýcarských Alp, budete za fyzickou námahu oceněni vysněnými sjezdy. Akce je vhodná pro zkušenější skialpinisty.

Graubünden Haute Route

pohoří Albula


březen - duben

Švýcarsko

Pohoří Ecrins, známe také jako „Haut Dauphine“ – Dauphinské Alpy, leží kompletně na francouzském území. Toto pohoří je divoké a odlehlé, ale zároveň zalité sluncem a světlem. Masiv je rozlehlou oblastí, třikrát větší než oblast Mont Blancu.

Haute Route Ecrins

Dauphinéské Alpy


duben - květen

Francie

Na Špicberky, jednu z nejunikátnějších lyžařských destinací na světě vyrazíme ve stylu “Ski & Sail“ a ochutnáme co se nám nabízí.

Lyžování na Špicberkách

Norské souostroví


duben - květen

Norsko

Skialpový přechod tvoří pětidenní okruh jižně od Ortleru, nejvyšší hory bývalého Rakousko-Uherského mocnářství. Ledovce zde nebývají tak divoké, jako v západních Alpách a podílí se tak na skvělém lyžařském prostředí.

Ortlerská Haute Route

Skupina Ortler


březen - duben

Itálie

Šestidenní ježdění v prašanu, který končí až u mořské hladiny. To vše s kulisou ledopádů, které jsou jedny z nejkrásnějších v Evropě. I do nich se ale můžete podívat.

Ostrov Senja - kouzlo sněhu, ledu

ostrov Senja


březen - duben

Norsko

Bez nadsázky lze tuto trasu považovat za jeden z velkolepých rakouských skialpových přechodů.

Ötztalská skitour

Ötztalské Alpy


březen - duben

Rakousko