Skialp v Maroku a výstup na Mount Toubkal

Maroko, Atlas

Co nás čeká


Skialpinismus

Na skialpy do Afriky? Ano, výstup na nejvyšší horu Velkého Atlasu a severní Afriky do výšky víc jak 4 000 m, nabízí jednu nejexotičtějších destinací.

Pohoří Atlas, kde leží nejvyšší hora severní Afriky Toubkal, nabízí jednu z nejexotičtějších krajin pro lyžařské túry. Až 4 000 m vysoké vrcholy tvoří mohutné 80 km dlouhé pohoří. Kromě hory Toubkal vystoupáme i na další zajímavá místa v okolí. Například Akioud ve výšce 3900 m, Ras n'Ouanoukrim ve výšce 4015 m nebo Imeghras ve výšce 3900 metrů. Noc strávíme v horských chatách v péči laskavých místních lidí. Na lyžování v Africe prostě nemůžete zapomenout.

Náročnost akce

Akce je určena pro středně a zkušené lyžaře ve volném terénu a kteří zvládnout za den vystoupat i 1 500Hm.

Potřebné vybavení

Potřebovat budeme kompletní skialpové vybavení (lyže, boty, pásy, hůlky, haršajzny, případně airbagový batoh), lavinové vybavení (lavinový vyhledávač, sonda, lopata), dále lehký sedací úvazek, mačky, také spacák a karimatku. Úplný seznam za tuto akci vám zašlu.

Rámcový program


Číslo 1

Přílet do Marakeše a přejezd do Imlil valley 1740 m

Po příletu na letiště v Marakeše přejedeme (1,5h) do malé vesničky Imlil, která bude naší základnou pro túry ve Velkém Atlasu. Ubytujeme se v tradičním penzionu. Před zahálením skialpového výletu si upřesníme náš program a provedeme kontrolu vybavení.

Číslo 2

Imlil – Tizi n’Tamatert – Tachedirt – Bou Iguenouane

Z vesničky Imlil se vydáme překročit průsmyk Tamatert (2300 m). Než sjedeme do údolí, tak vystoupáme na Bou Iguenouane (3 880 m). Odtud se nám naskytnou nádherné výhledy. Nakonec sjedeme 1 400 m do vesnice Tachdirt (2400 m), kde strávíme noc.

Číslo 3

Imlil – Sidi Chamharouch – Toubkal Refuge

Po snídani se potkáme s našimi průvodci. Na muly naložíme potřebné vybavení a vyrazíme na 6 h túru do základního tábora. Krásná trasa, místy sice dost strmá a úzká, ale s úžasnými výhledy. Musíme překonat několik horských průsmyků, abychom se dostali do Neltner Refuge, která bude naší základnou pro výstup na Toubkal.

Číslo 4

Toubkal Refuge – Ras Ouankrim 4083 m – Toubkal Refuge

Dnes vystoupíte na pěkný vrchol Ras Ouankrim (4083 m). Půjdeme přes Wagane až do průsmyku a dále stoupáme lehkým lezeckým úsekem na vrchol. Toto místo s úžasnými výhledy na okolní vrcholy Velkého Atlasu rozhodně bude stát za to. Pokud budete mít ještě dostatek síly a chuti, můžeme dát ještě dvě blízké čtyřtisícovky Times Guida (4.089 m) a Akjoud (4 010 m). Celá túra nám pak zabere kolem 5 h.

Číslo 5

Toubkal Refuge – Toubkal Summit 4167 m – Toubkal Refuge

Dnes se vyplatí si přivstat. Po snídani začneme velmi pomalým tempem vystupovat na horu Toubkal. Času máme dostatek a proto věřím, že se nám všem podaří dostat úspěšně na vrchol. Pocit úspěchu spojený s úžasnou scenérií nám udělá velkou radost a zážitek na celý život. Jakmile se všichni pokochají výhledem, sjedeme se na lyžích dolů do Neltner Refuge. Celkový čas výstupu a sjezdu je kolem 6 h.

Číslo 6

Toubkal Refuge –další vrchol– Toubkal Refuge

Dnešek máme jako rezervní den nebo můžeme podniknout skialpovou túru na některý s okolních vrcholů.

Číslo 7

Toubkal Refuge – Sidi Chamharouch – Imlil – Marrakech

Poslední den na horách si dáme 3 h skialpovou túru v centrálním masivu směrem na Toubkal zakončenou sjezdem v severně orientovaném svahu do Sidi Chamharouch. Tam nasedneme to terénního auta, které nás dostane přes Imlil do královského města Marakeš.

Číslo 8

Přesun a letiště v Marakeši a odlet domů

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

vedení mezinárodním horským vůdcem IFMGA, jeho náklady a pojištění

přesuny z letiště a zpět

lokální průvodce

2 noci v hotelu (Marakeš, Imlil)

doprava z Marakeše do Sidi Chamharouch a zpět

muly, nosiči a kuchař

ubytování v Toubkal Refuge

prohlídka města s průvodcem v Marrákeši

Cena nezahrnuje

letenka

osobní pojištění

jídlo v Marakeši

osobní vybavení (spací pytel, lyže atd.)

dýška

ostatní neuvedené

SKIALP V MAROKU A VÝSTUP NA MOUNT TOUBKAL

Cena

46 000 Kč

Počet účastníků

6 / Horský vůdce

Doba trvání

8 dní

Datum uskutečnění

únor - březen

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Bernské Alpy, pohoří rozkládající se kompletně na území Švýcarska, jsou domovem nejdelších alpských ledovců. Největší z nich se jmenuje Grosser Aletschgletscher a má délku 26 km. Nachází se zde také celkem 9 vrcholů překračujících hranici 4000 m n. m.

Skitour Bernské Alpy

Bernské Alpy


duben - květen

Švýcarsko

Oblast Fannes v Dolomitech bych doporučil především středně pokročilým skialpinistům. Rozhodně nesmíte vynechat ubytování na chatě Fannes, a to nejen pro její dokonalou polohu přímo v těžišti lyžařských túr.

Skitour Fannes

Dolomity


leden - březen

Itálie

Národní park Gran Paradiso je nejstarší italský národní park ležící na severozápadě země v Grajských Alpách. Gran Paradiso znamená v překladu Velký ráj. Trasa cesty vede centrální částí tohoto pohoří a dominantou přechodu je výstup a sjezd na lyžích z jednoho z nejdostupnějších čtyřtisícových vrcholů Alp, Gran Paradisa.

Skitour Gran Paradiso, 4 061m

Garajské Alpy


březen - duben

Itálie

Silvretta, je pohoří rozkládající se na území Rakouska a Švýcarska. Najdeme zde celou řadu třítisícových vrcholů a přes sto menších plochých ledovců s nižším množstvím trhlin. Členění terénu je pro skialpinismus velmi příznivé, protože na většinu kopců se lze dostat na lyžích až k vrcholu.

Skitour Silvretta

pohoří Silvretta


únor - březen

Rakousko

Pětidenní přechod, který z této části Dolomit vytěží maximum. Přestože budou k nabrání výšky využívány vleky, rozhodně uplatníte i svoji předem natrénovanou silovou vytrvalost. Odměnou budou krásné výhledy, ale určitě i vychlazené pivo a Aperol.

Skitour srdcem Dolomit

Dolomity


únor - březen

Itálie

Čtyřdenní přechod centrálního masivu Monte Rosy. Protože postupujeme převážně po ledovcích ve vysoké nadmořské výšce, nedostatkem sněhu rozhodně trpět nebudeme. Během výletu můžeme vystoupit až na 10 čtyřtisícových alpských vrcholů.

Skitour traverz Monte Rosa

Walliské Alpy


duben - květen

Švýcarsko