Matterhorn, 4 478m

Švýcarsko, Walliské Alpy

Co nás čeká


Alpinimsus

Každý, kdo trochu leze v Alpách, chce dříve či později vystoupat na Matterhorn. Přiznávám, že je to svým vzhledem moc krásná hora. Pro mě, coby horského vůdce, je to náročná práce. Převýšení z chaty je více než kilometr, většinou se jde současně na krátké lano a zpátky na chatě chci být, pokud možno, co nejdříve. Jediným důvodem, hnacím motorem ke svižnějšímu tempu, je náhlá změna počasí, především příchod bouřky, které je vždy dobré se zavčas vyhnout. Kdo pravidelně běhá nebo jezdí na kole, tak je na výstup z větší části připraven.

Matterhorn nebo její italský název Monte Cervino, dominantní hora na švýcarsko-italské hranici, je snem mnoha horolezců a vysokohorských turistů. Se svojí výškou 4 478 m n. m. je sedmou nejvyšší horou Alp. Díky jejímu tvaru dokonalé pyramidy a osamělosti je jednou z nejvíce fotografovanou horou v Evropě. Na horu vede celá řada náročných cest. Mezi nejlehčí a zároveň nejčastěji lezené patří Hornligrat (švýcarská normálka) a Liongrat (italská normálka). Za dobrého počasí a při nezasněžené skále se nejedná o extrémně náročné lezení. Při novém sněhu nebo špatné viditelnosti je však výstup oběma směry výrazně náročnější. Pro úspěšné zdolání vrcholu potřebujete především dobrou kondici.

Hörnligrat
Východiskem pro nejčastější výstupovou trasu, kterou je "švýcarská normálka", je chata Hornli, která nám nabízí ubytování včetně polopenze. Přístup na chatu ze Zermattu je lanovkou na stanici Schwarzsee a poté pěšky. Ráno z chaty vyrážíme kolem čtvrté hodiny a musíme vystoupat a pak sestoupit zpět 1200 výškových metrů. Ve výšce 4000 m n. m. se ještě nachází bivakovací chata Solvay, která slouží pouze pro nouzové situace a nelze s ní pro plánování výstupu počítat. Výstup je obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol 1 200 m a doba výstupu je 3-5 hodin.

Liongrat
Další možná výstupová cesta "italská normálka" má východisko na chatě Carrel. Chata je otevřena celoročně, ale je bez obsluhy. I samotný výstup na chatu nelze považovat za chodecký terén. Na chatu vystupujeme pěšky z Cervinie. Trasa je strmější než u švýcarské normály, ale obtížnost značně snižuje fixní zajištění. Rozhodně se však nejedná o ferátu. Sestup z vrcholu vede stejnou trasou. Výstup je obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol 650 m a doba výstupu je 5-8 h.

Traverz Matterhornu
Jedná se o kombinaci dvou výše popsaných výstupových tras, kdy jedním směrem vystoupíme na vrchol a druhou trasou sestoupíme. Obvykle nahoru vylezeme Liongradem a pak se po sestupu Hörnligradem vrátíme do Italie lanovkou.

Rámcový program


Číslo 1

Výstup obtížnosti AD, převýšení z chaty na vrchol 1200 m, doba výstupu je 35 h

Naším prvním cílem je především dostatečná aklimatizace a rozhýbání se v horském terénu. Zvolíme proto výstup na některou z nejjednodušších okolních čtyřtisícovek Wallisu. Vybraný kopec nás nesmí výrazně unavit. Často se chodí na Breithorn či jeho traverz, a to především pro jeho snadnou dostupnost. V odpoledních hodinách se pak ještě můžeme přesunout pod Matterhorn na chatu Hornli.

Číslo 2

Z chaty vyrážíme ve čtyři hodiny ráno a pokud chceme být úspěšní, musíme být dostatečně rychlý. Větší část výstupu postupujeme za svitu čelovek. V druhé půlce výstupu míjíme chatu Solvey a o něco výš postupujeme po fixních lanech. Zanedlouho poté vystupujeme až italskému vrcholovému kříži. Sestupujeme to stejné trase.

Číslo 3

Rezervní den

Cenové podmínky


Cena zahrnuje

organizační zajištění

vedení horským vůdcem UIAGM, včetně jeho nákladů na lavovky, ubytování a jeho profesního pojištění

možnost zapůjčení kvalitní výzbroje

certifikát o výstupu

Cena nezahrnuje

ubytování, lanovky, jídlo

doprava do Zermattu a zpět

osobní pojištění

ostatní neuvedené

MATTERHORN, 4 478 M

Cena

1 200 €

Počet účastníků

1 / Horský vůdce

Doba trvání

3 dny

Datum uskutečnění

červen - září

Mám zájem

Odznak logo Odznak
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
Miniatura Miniatura
×
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura
Miniatura

Podobné akce


Krásný vrchol Bernských Alp, na který lze vystoupit hned několika směry. Vzhledem k delšímu přístupu po ledovci můžu z vlastních zkušeností doporučit výstup na skialpech JZ žebrem přes chatu Oberaletschhutte.

Aletschhorn, 4 193m

Bernské Alpy


květen - září

Švýcarsko

Pro mě jeden z nejúžasnějších vrcholů Walliských Alp. Rozhodně si ale nemyslím, že výstup na tuto dominantní pyramidu je zadarmo. Poměrně dlouhá cesta z údolí na výchozí chatu Dent Blanche je následující den odměněna technicky nenáročným lezením po pevné skále.

Dent Blanche, 4 356m

Walliské Alpy


červen - září

Švýcarsko

Pokud si mohu vybrat, raději na tuto horu vystupuji na lyžích. A když cestou zpět narazíte na natátý jarní firn, rozhodně mi dáte za pravdu. Výstup není o technické náročnosti, ale především o hlavě, (která může občas vyslat varovný signál a raději navádět k sestupu.

Dom, 4 545m

Walliské Alpy


květen - září

Švýcarsko

Nejvyšší vrchol Alp je sen snad pro každého, kdo se na horách pohybuje. Nejčastěji se sen plní na normální cestě z Francie přes chatu Gouter. Protože je cesta však za krásného počasí přelidněná, doporučuji vycházet normální cestou z Itálie nebo cestou "přes tři vrcholy" z Aiguille du Midi, které jsou pouze o něco málo náročnější.

Mont Blanc, 4 808m

Masiv Mont Blanc


duben - září

Francie a Itálie

Přístup obyvatel pod Elbrusem se mění k lepšímu. Toho si nelze za dobu, co jsem jezdím, nevšimnout. Vše, co je domluvené, je splněno. Skvělé jídlo a vřelý přístup místních je v kontrastu se stále patrným "sovětským hospodářstvím".

Mount Elbrus, 5 642m | Skialp

Kavkaz


duben - květen

Ruská Federace

Nejvyšší hora bývalého Rakouska-Uherska. Dostupná, ledem pokrytá královna, si dodnes zachovala své výsostné postavení mezi východními alpskými vrcholy.

Ortler, 3 899m

Skupina Ortler


květen - září

Itálie